Ejot cauri Paula Stradiņa Klīniskajai universitātes slimnīcai, pamanīju košus konteinerus šķirotai plastmasai, stiklam un makulatūrai. Ja es būtu ārzemēs, droši vien pat neiedomātos brīnīties, bet Latvijā ko tādu ieraudzīt nemaz tik bieži negadās. Ieskatoties rūpīgāk, pamanīju, ka uz konteineriem uzdrukāts – «Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca». Tas nozīmē, ka slimnīca pati arī apsaimnieko sašķiroto. Vai tā ir? Devos noskaidrot uz slimnīcas Infrastruktūras un loģistikas departamentu. Tehniskais direktors Jānis Zaķis skaidro:
«Kopš šā gada 1. janvāra mēs paši pārņēmām atkritumu apsaimniekošanas lietu no uzņēmuma «Veselības aprūpes nekustamie īpašumi» un paši sākām visu apsaimniekot. Vispirms Veselības ministrija konsultējās ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, speciālisti izanalizēja atkritumu veidu struktūru slimnīcā, kā arī svara un tilpuma attiecību un izstrādāja vadlīnijas labākai atkritumu apsaimniekošanai. Tagad mēs strādājam saskaņā ar Veselības ministrijas norādījumiem, kā uzlabot atkritumu apsaimniekošanu. Veselības aprūpes sfērā šis ir pilotprojekts, ceru, ka mūsu pieredze iedvesmos pārējās valsts slimnīcas un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu pārņemt videi draudzīgo praksi.
Pirmie panākumi ir ļoti iedvesmojoši: izdevumus par atkritumu izvešanu mums izdevās samazināt par 40%! Par ietaupīto naudu mēs iepirkām savus šķirošanas konteinerus, esam izveidojuši slimnīcas teritorijā vairākus šķirošanas laukumus ar lielajiem konteineriem papīram, plastmasai un stiklam. Katrā nodaļā un reģistratūrās izliktas nelielas tvertnes izlietotā iepakojuma šķirošanai. Sašķiroto iepakojumu uzkrājam un tad paši pārdosim pārstrādātājiem. Ja cilvēki apzinīgi visu šķiros, mēs varēsim nopirkt presi placināšanai, un tad ienākumi no otrreizējo izejvielu pārdošanas varētu būt vēl lielāki un jau rudenī mēs varētu atjaunot soliņus un atkritumu urnas slimnīcas teritorijā.
Bīstamos medicīniskos atkritumus visas slimnīcas apsaimnieko saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem un normatīvajiem aktiem – šļirces, sistēmas un citi izlietotie materiāli tiek uzglabāti speciālos konteineros, un tad uzņēmums «Ragnsells» tos nogādā utilizācijai.»
Veselības ministra padomnieks saimnieciskajos jautājumos Ēriks Zaporožecs stāsta: «Ja mēs Latvijā gribam nonākt ne tikai līdz modernai veselībai aprūpei, bet panākt, lai cilvēki mazāk slimo, mums jādzīvo tīrā vidē. Tāpēc pilnīgi loģiski, ja Veselības ministrijas pakļautībā esošās iestādes atsaucīgi uzņem vides aizsardzības speciālistu ieteikumus gan par atkritumu šķirošanu, gan zaļo iepirkumu un domā nevis par to, kā šo jauno praksi apiet, bet kā ekonomiski izdevīgi ieviest. Tāpēc atkritumu šķirošanas jomā mēs izvēlējāmies nevis vienkāršu, lētu un mazefektīvu, bet gan dārgāku, toties zaļo mērķi efektīvi sasniedzošu veidu.»
Anitra Tooma
Pilnu rakstu kopā ar attēliem skatiet pdf formātā VV 02/2016