Mazini bīstamo ķīmisko vielu ietekmi uz savu veselību!

Ikviena cilvēka organismā var atrast vairākus desmitus veselībai bīstamu sintētisko ķīmisko vielu. Šīs vielas esam uzņēmuši ar produktiem un ikdienā lietotām precēm. Tās var izraisīt alerģijas, vēzi, bojāt hormonālo un reproduktīvo sistēmu un izraisīt citas iedzimtas kaites. Pasaules Dabas fonds sniedz dažus praktiskus padomus, kā samazināt ķīmisko vielu nonākšanu mūsu organismā.

Gaisa atsvaidzinātājs

Gaisa atsvaidzinātājs nenovērš nepatīkamās smakas, bet izsmidzina ķīmisku «kokteili» ar noteiktu aromātu. Pētījumi liecina, ka tas var radīt galvassāpes, zīdaiņiem izraisīt caureju un sāpes ausīs, bet viņu mātēm radīt depresīvu noskaņojumu.

Risinājums
Nelietojiet aerosolus – labāk atveriet logus. Gaisu var atsvaidzināt ar kaltētiem ziediem, vasku, dzeramo sodu, citrusaugiem un dabiskām ēteriskajām eļļām.

Kosmētika

Kosmētikas un tualetes piederumu sastāvā ir parfīms, kas var apzīmēt gandrīz 100 dažādu ķīmisko vielu. Tās var būt alerģiskas, uzkrāties cilvēka organismā un bojāt hormonālo sistēmu un imūnsistēmu. Regulāra un ilgstoša matu krāsas lietošana var izraisīt urīnpūšļa vēzi.

Risinājums
Padomājiet – varbūt iespējams mazāk lietot kosmētiku un noturīgās matu krāsas. Izvēlieties ziepes, šampūnus, kosmētiku un mazgāšanas līdzekļus no dabiskām sastāvdaļām un tādus, kas nesatur sintētiskās aromātvielas, krāsvielas un ftalātus.

Zobu pasta

Zobu pastās plaši lietotais antibakteriālais līdzeklis triklozāns pieder kancerogēnu ķīmisko vielu grupai. Triklozāns var negatīvi ietekmēt vairāku orgānu darbību, kā arī apdraudēt orga-nisma imūnsistēmu un hormonālo sistēmu.

Risinājums
Nelietojiet triklozānu saturošu zobu pastu un mutes skalojamos līdzekļus, bet iegādājieties zobu pastu, kas izgatavota no dabiskām sastāvdaļām.

Bērnu barošanas pudelītes

Lielāko daļu plastikāta pudelīšu bērnu ēdināšanai izgatavo no polikarbonāta (apzīmē ar PC7), kas satur bisfenolu A – tas bojā cilvēka hormonālo sistēmu un var nonākt pudelītē esošajā šķidrumā.

Risinājums
Labākais risinājums ir bērna barošana ar krūti. Ja tas nav iespējams, izvēlieties pudelīti, kas nav izgatavota no polikarbonāta.

Paklājs

Sintētiskajos paklājos atrodas virkne gaistošo organisko savienojumu, no kuriem daudzi var būt potenciāli bīstami. Daži no šiem savienojumiem ir kancerogēni, kā arī var izraisīt plaušu slimības.

Risinājums
Paklāju vietā izvēlieties koka, keramikas vai korķa grīdas segumus. Ja tas nav iespējams, sintētisko paklāju vietā klājiet tādus, kas izgatavoti no dabiskām šķiedrām.

Dators

Datori un citas elektriskās ierīces parasti satur ķīmiskas vielas, kas novērš to aizdegšanos. Dažas no šīm vielām, piemēram, bromētie liesmu novērsēji, var nokļūt apkārtējā vidē un negatīvi ietekmēt cilvēku hormonālo sistēmu.

Risinājums
Iegādājieties datorus un monitorus ar TCO ekomarķējumu, kas norāda uz samazinātu bromēto liesmu novērsēju līmeni produktā. Nenovietojiet datoru guļamistabā, lai pēc iespējas samazinātu savu saskarsmi ar to.

Mēbeles

Mēbeles parasti satur vielas, kas novērš traipu rašanos un aizdegšanos, vienlaikus nokļūstot cilvēka organismā un bojājot hormonālo sistēmu.

Risinājums
Izvēlieties no dabiskiem materiāliem izgatavotas mēbeles, kas, cik iespējams, minimāli apstrādātas ar ķīmiskajām vielām.

Pārtika

Lielākā daļa konservu kārbu satur bisfenolu A, kas bojā cilvēka hormonālo sistēmu. Tas var nonākt kārbā uzglabātajā ēdienā. Bisfenols A ir atrodams arī polikarbonāta plastmasā (apzīmē ar PC7), no kuras izgatavo dažādu veidu pudeles un konteinerus pārtikas uzglabāšanai.

Risinājums
Nelietojiet pārtiku, kas uzglabāta skārda vai plastikāta kārbās – labāk pērciet svaigu, saldētu vai žāvētu pārtiku vai izvēlēties stikla iepakojumu. Sildot ēdienu mikroviļņu krāsnī, noņemiet ietinamo plēvi un nelietojiet plastikāta kārbas.

Apģērbs

Apģērbs, it īpaši, ja tas ir tīrīts ķīmiski, izdala dažādas potenciāli bīstamas ķīmiskās vielas (bromētos liesmu novērsējus, perflorētās ķīmiskās vielas).

Risinājums
Iegādājieties apģērbu no dabiskiem materiāliem un neizmantojiet apģērbu ķīmisko tīrīšanu, bet mazgājiet to veļasmašīnā.

Panna

Nepiedegošās pannas noslēpums ir tās pārklājumā esošās perfluorētās ķīmiskās vielas. Šīs vielas nokļūst gaisā un ēdienā un akumulējas cilvēka organismā. Tās var izraisīt traucējumus aknu darbībā un palielināt iespējamību saslimt ar urīnpūšļa un cita veida vēzi.

Risinājums
Nelietojiet nepiedegošās pannas, bet gatavojiet ēdienu uz čuguna pannas, uzmanot, lai tas nepiedeg.

 

Pārtrauksim globālo eksperimentu ar cilvēku dzīvībām!

Pasaules Dabas fonds aicina ne tikai mazināt bīstamo ķīmisko vielu nokļūšanu savā organismā, iegādājoties dabiskas, ar ķīmiskām vielām nepiesātinātas preces, bet arī nodrošināt sev iespēju izvēlēties veselībai drošas preces, pieprasot tādas tirgot Latvijas veikalos. Jautā pārdevējam!

Tā kā pircējiem ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas un informācija, lai izvēlētos veselībai nekaitīgas preces, ir ārkārtīgi svarīgi mazināt ķīmisko vielu izmantošanu preču ražošanā. Viens no pirmajiem soļiem ir aicināt Latvijas pārstāvjus Eiropas Parlamentā pieņemt stingrāku ķīmisko vielu likumdošanu.

Publicēts 2005.gada decembrī.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *