Toksiskie paklāji

Neatkarīgi no tā, vai jums ir vecs vai jauns paklājs, tajā, ļoti iespējams, ir vairāk sliktā nekā labā. No jauniem paklājiem izdalās gaistošie organiskie savienojumi: toluols, benzols, formaldehīds, etilbenzols, sterols, acetons un citas ķīmiskas vielas. Jaunajos paklājos ir tādi iedarbīgi kancerogēni kā p-dihlorbenzols, tāpat arī ķīmiskas vielas, kas testēto dzīvnieku mazuļiem izraisīja embrionālas anomālijas. Šīs ķīmiskās vielas cilvēkiem izraisa halucinācijas, nervu sistēmas traucējumus un elpceļu slimības. Cilvēku veselību var ietekmēt arī savienojumi, kas ir līmēs, aizsarglīdzekļos pret traipiem, kodēm un liesmu novērsējos.

Raksturīgā «jaunā paklāja smarža» rodas no 4-PC (4-fenilcikloheksēns), kas izraisa acu, deguna un augšējo elpošanas ceļu slimības, no kurām cieš daudzi jauno paklāju īpašnieki un interjera veikalu darbinieki. Tā kā 4-PC pievieno lateksa oderes sastāvam, tas ir lielākajā daļā paklāju.

Naftalīns ne tikai atbaida kodes, bet izraisa toksiskas reakcijas, jo īpaši jaundzimušajiem.

Brominētie liesmu novērsēji cilvēkiem izraisa vairogdziedzera, imūnsistēmas un smadzeņu attīstības traucējumus.

Veca paklāja kultūrslānis

Vecie paklāji var būt vēl bīstamāki par jaunajiem, jo tajos ir ne tikai ķīmiskas vielas, kuras jau ir aizliegts izmantot ražošanā. Lietošanas laikā tie ir uzkrājuši putekļus, netīrumus, pesticīdus un citas ķīmiskas vielas, kas no ielas ienestas ar apaviem un mājdzīvnieku ķepām.

ASV Vides aizsardzības aģentūra ir paziņojusi, ka cilvēki pesticīdu ietekmei 80% gadījumos ir pakļauti tieši telpās. Katru reizi, kad jūs izsmidzināt kādu ķīmisku līdzekli pret kukaiņiem vai ko tamlīdzīgu, šīs ķīmiskās vielas nosēžas paklājā un paliek tur gadiem ilgi. Ja krāsojat sienas, krāsas izgarojumi atstāj savus gaistošos organiskos savienojumus paklājā, lai jūs tos ieelpotu vēl ilgi pēc tam, kad sienas vairs neož pēc krāsas. Esat tikko ielikuši jaunu koka vai lamināta grīdu? Jūs dzīvosiet ar šiem toksīniem (pārklājumi, šķīdinātāji un līmes), pat ja jūs to tīrāt ar atbilstošiem kopšanas līdzekļiem. Mājas putekļi satur svinu un citus smagos metālus, jo svins ir augsnē un būs tajā vēl ilgu laiku. Vecie paklāji ir tik toksiski, ka jūsu iespējas būt pakļautiem bīstamām ķīmiskām vielām ir 10-50 reižu lielākas telpā, kas klāta ar paklāju nekā ārā. Ja paklājs ir pūkains vai no plīša, tad jūsu risks būtiski palielinās.

Ko darīt?

  • Vispirms tieciet vaļā no paklājiem.
  • Ja tas nav iespējams, tīriet tos ar labas kvalitātes putekļsūcēju ar HEPA filtru, jo tas paklāju iztīrīs daudz labāk nekā lētie putekļsūcēji. Zemas kvalitātes putekļsūcēji neaizkavē putekļu atgriešanos atpakaļ telpā! Tīrīšana ar tvaiku tiek galā ar sīkajiem putekļiem un nogalina baktērijas.
  • Ienākot mājā, novelciet kurpes.
  • Ja vēl joprojām gribat pirkt paklāju, tad izvēlieties tādu, kas izgatavots no dabiskām šķiedrām, piemēram, vilnas, sizala.
  • Nelīmējiet paklāju pie grīdas.
  • Daudzi istabas augi absorbē kaitīgās ķīmiskās vielas.

Rakstā izmantota informācija no «Green Living Magazine»
Tulkoja Ingrīda Strazdiņa

Publicēts 2005.gada jūlijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *