Ja arī tev apnicis adīt smalkus rakstus vai horizontālas svītras turp un atpakaļ, ierosinu nodoties pečvorkam jeb mozaīkadīšanai. Šo adīšanas veidu pirmās izdomāja indiāņu adītājas, bet Eiropā mākslas līmenī to pacēla Horsts Šulcs. Nu viņam ir jau tūkstošiem sekotāju visā pasaulē, bet Latvijā šī aizraujošā rokdarbu tehnika vēl ir mazpazīstama. Lai tevi nebiedē mazie gabaliņi, simtiem diegu galu un sašūšana: motīvus vienu pie otra pieada, bet galiņus noslēpj adīšanas laikā. Pečvorkā nav ierobežojumu ne formai, ne saturam. Skaties dabā un liec krāsas citu pie citas kā piepju kolonijai, zivju zvīņām, priežu mizai vai sirmam akmenim ar ķērpju bārdu.
Ielāpu tehnikā nekas nav akmenī cirsts: vari motīvus adīt tikai labiski no batikotas dzijas, un krāsas sagulsies pašas; vari adīt tikai rievotajā adījumā no melanžētas dzijas.
Vari adīt citā krāsā tikai rombiņa galiņu vai ieadīt motīva vidusdaļā pāris rindiņu ar citu krāsu – tad adījumā veidosies savdabīgi kāsīši.
Vari 3 valdziņus saadīt, lai veidojas pīnīte, tas gan ir mazliet piņķerīgāk, vari saadīt labiski, nepārceļot valdziņus.
Es ielāpu tehnikā noadīju cepuri kā priedes čiekuriņu. Noadīju 6 rombiņus, tad tajos ieadīju nākamos rombiņus. Visglītāk izdevās cepures dibentiņš – kā zvaigznīte.
Jo lielākus motīvus adīsi, jo darbs veiksies ātrāk. Ja gribi samazināt darba platumu, kā tas vajadzīgs cepurei, uzņem malās par valdziņu mazāk nekā iepriekš. Ja adi svārkus un vēlies paplatinājumu uz leju, uzņem motīvu malās vairāk valdziņu.
Rombiņš
Uz divām adatām uzmet 22 (pāra skaita) valdziņus.
Ar zaļo krāsu adi turpejošo kārtu labiski, vidū saadi 11. un 12. valdziņu, atpakaļejošo – arī adi labiski.
Malas valdziņus sākumā noceļ, beigās izada kreiliski, lai veidojas glīta pīnīte, jo tā būs nepieciešama, lai uzņemtu valdziņus nākamajiem motīvam.Ar dzelteno krāsu adi turpejošo kārtu labiski, vidū saadi 3 valdziņus labiski: 10. nocel, 11. un 12. saadi labiski un 10. pārvelc pāri.
Turpmāk motīva vidū saadi 3 valdziņus labiski katrā turpejošā kārtā. Atpakaļejošā kārta kreiliski.
Tā adi 2 kārtas ar zaļo, 2 kārtas dzelteno, līdz uz adatas paliek 1 valdziņš.
Tālāk ir varianti: vari saadīt tik motīvu, cik plats iecerēts adījums, tad uzņem ar zaļo dziju 11 valdziņus no viena un 11 valdziņus no otra motīva sānu malām un adi nākamo motīvu.
Vai: uzņem ar zaļo dziju 11 valdziņus no šī motīva sānu malas un tad uzmet vēl valdziņus ar metodi, kā parādīts zīmējumā. Tā kā adīt tādu pašu motīvu ir garlaicīgi, uzmet 33 valdziņus, lai noadītu cita veida motīvu.
Atpakaļejošo kārtu adi labiski un saadi 11. un 12. valdziņu, 22. un 23. valdziņu.
Ar dzelteno adi turp labiski, virs saadītajiem 2 valdziņiem tagad un turpmāk turpejošajās kārtās saadi trīs valdziņus, kā jau darīji, iepriekšējo motīvu adot.
Rombiņi ir tikai viens veids, kā ada pečvorka gabaliņus. Ja gribi ko labu atrast iedvesmai, attēlu pārlūkprogrammas lodziņā raksti domino knitting vai patchwork (arī pachwork).
Anitra Tooma
Publicēts 2006.gada martā.