Aizvedīšu jūs neklātienes ceļojumā uz nākamo lielisko dabas muzeju Lielbritānijā. Oksfordas Universitātes Dabas vēstures muzeja ēkas projektētas un uzbūvētas laikā no 1855. līdz 1860. gadam, lai tajās uzglabātu universitātes kolekcijas un citus dabas materiālus. Ēka celta neogotikas stilā ar lielu stiklotu jumtu, ko satur dzelzs konstrukcijas. Muzeja ēkai ir divi stāvi, plašas pagraba telpas un bēniņi, kur izvietoti kolekciju fondi un laboratorijas. 1884. gadā muzejam no austrumu puses piebūvēja jaunu ēku, kurā izvietota ģenerāļa Pita Riversa (Augustus Henry Lane Fox Pitt Rivers, 1827-1900) bagātā etnoloģiskā kolekcija no visas pasaules.
Oksfordas muzejā atrodas viena no lielākajām vēsturiskajām pasaules kukaiņu kolekcijām, kurā ir vairāki desmiti miljonu īpatņu. Īpaši vērtīga ir prusaku (Blattoptera) un vaboļu (Coleoptera) kolekcija. Muzeja darbinieki stāsta, ka divi gadi nepieciešami tikai tam, lai atvērtu fondos esošos skapjus un pēc kārtas izvilktu katru entomoloģisko kasti.
Ar Oksfordas muzeja telpām ir saistīti vairāki nozīmīgi vēstures notikumi. 1860. gadā muzeja telpās notikušas svarīgas debates par Čārlza Darvina (Charles Darwin, 1809-1882) evolūcijas teoriju. Tajās piedalījušies tolaik izcilākie britu zinātnieki un cienījamākie baznīcas pārstāvji. Abu pušu sarunu rezultātā darvinisma teorijas piekritēju skaits strauji pieaudzis. Savukārt 1894. gadā muzeja lektorijā pirmo reizi vēsturē tika publiski demonstrēts bezvadu telegrāfs.
Tagad Oksfordas Universitātes Dabas vēstures muzejs ir viena no vadošajām institūcijām Lielbritānija, kas darbojas zaļās bioloģijas jomā. Muzejs ik gadu piesaista ārkārtīgi daudz apmeklētāju, kā arī piedāvā zinātniekiem no visas pasaules lieliskas darba iespējas ar kolekcijām. Ieeja gan dabas, gan Pita Riversa vārdā nosauktajā etnoloģijas muzejā ir bez maksas. 2005. gadā abi muzeji ieguva laikraksta «The Guardian» prestižo balvu «Ģimenei draudzīgs muzejs».
1997. gada pavasarī Oksfordšīrā, aptuveni 20 km uz ZA no Oksfordas Universitātes Dabas vēstures muzeja ēkas, tika atklāti labi saglabājušies milzu plēsēja – megalozaura (Megalosaurus bucklandii) – pēdu nospiedumi. Tagad šo nospiedumu zinātniski precīza kopija (kopgarumā aptuveni 60 metru) ir apskatāma zālienā pretī Oksfordas Universitātes Dabas vēstures muzeja galvenajai ieejai.
Oksfordas Universitātes Dabas vēstures muzeja pirmā stāva galvenās zāles ekspozīcijas fragments. Ievērojiet netipiskās metāla nesošās konstrukcijas!
Muzeju Oksfordā nav skāruši ne kari, ne dabas stihijas, ne citas nelaimes. Tomēr ir brīnums, ka muzeja kolekcijās saglabājušies tādi unikāli eksemplāri kā fotoattēlā redzamā baltene (Pontia daplidice). Zīmīgi, ka šis ir visvecākais caurdurtais kukaiņa eksemplārs pasaulē – tas ievākts 1702. gadā, vēl ilgi pirms K. Linnejs (C. Linnaeus, 1707-1778) izdeva savu pasaulslaveno monogrāfiju «Systema naturae». Un tas joprojām ir uz oriģinālās entomoloģiskās adatas un ar visām oriģinālajām rokraksta etiķetēm!
Dodo (Raphus cucullatus), iespējams, ir vislabāk zināmais cilvēku neierobežotās alkatības un bezatbildības piemērs. Šo lielo, nelidojošo, tūļīgo un Maurīcijai endēmisko putnu sugu atklāja 1598. gadā. Nepilnu 100 gadu laikā suga tika iznīcināta un neatgriezeniski pazuda no Zemes virsas. Jūrnieki bija iecienījuši šā putna gaļu, bet Maurīcijas salā ievestās žurkas, kaķi, suņi un cūkas ātri iznīcināja sugas biotopus un apēda dodo olas. Kopš 1860. gada dodo tiek uzskatīts par izmirušu sugu. Šis putns tika uzskatīts par tik parastu, ka neviena tā laika zooloģiskā kolekcija vai muzejs nav izrādījis interesi par šīs sugas izbāžņa iegādi. Oksfordas Universitātes Dabas vēstures muzeja fondos glabājas vienīgais mumificētais dodo eksemplārs pasaulē, un tā ir viena no muzeja lielākajām vērtībām! Tas dod iespēju zinātniekiem veikt šīs sugas DNS analīzes un citus svarīgus pētījumus.
Pasaulslavenā Āfrikas pētnieka un misionāra Dāvida Livingstona (David Livingstone, 1813-1873) no ekspedīcijām atvestie cece mušas (Glossina morsitans) eksemplāri paliek pirmie civilizētajā pasaulē nonākušie nāvējošās «miega slimības» ierosinātāja (tripanosomas) pārnēsātāju eksemplāri. Uz etiķetes ir saglabājies paša Livingstona rokraksts un piezīmes: «The Tsetsee» un «Destroy horses in Central Africa» (iznīcina zirgus Centrālāfrikā).
Oxford University Museum of Natural History mājaslapas adrese internetā: http://www.oum.ox.ac.uk
Muzeja adrese: Oxford University Museum of Natural History, Parks Road, OX1 3PW Oxford, UK
M.Sc. Dmitrijs Teļnovs,
Latvijas Entomoloģijas biedrība; autora un K. Greķes foto
(autortiesības uz visiem attēlos redzamajiem objektiem un eksponātiem pieder
The Natural History Museum un Oxford University Museum of Natural History)
Publicēts 2008.gada jūlijā.