Izvēlies īsto krāsu

Sākot rakstu par krāsām, noskaidrosim, kas ir krāsa un no kā tā sastāv, jo sastāvs parasti ir noslēpums un uz iepakojuma pat saistviela nav minēta. Krāsu veido divi galvenie komponenti – saistviela un pigments jeb krāsviela. Lai krāsu biezinātu, padarītu pastozu vai mazinātu dārgu pigmentu patēriņu, tai pievieno pildvielu. Parasti tas ir krīts, laukšpats, bārija sulfāts u.c. Mūsdienu krāsām ir vēl dažādas piedevas. No abu galveno komponentu kvalitātes ir atkarīga kopējā krāsas kvalitāte.

Pigments ir viela, kas dod krāsai toni. Atkarībā no ķīmiskā satura pigmenti iedalās divās galvenajās grupās – neorganiskie un organiskie. Neorganiskie pigmenti sastāv no metālu savienojumiem, organiskie no oglekļa savienojumiem. Tradicionālo krāsu pagatavošanai senāk un mūsdienās galvenokārt izmanto neorganiskos pigmentus. Visvairāk lietotas t.s. zemes krāsas. Šie pigmenti iegūti tieši no dabas, kur tie sastopami kā izdēdējuši ieži. Labi samaltiem neorganiskiem pigmentiem ir ļoti laba segtspēja un gaismas izturība. Sedzošās īpašības ir atkarīgas no tā, kā gaisma pigmentā tiek absorbēta un sadalīta. Gaismu lauž arī saistviela. Pigmenta grauda forma, lielums un gaismas laušanas īpašības, kopā ar saistvielas gaismas laušanas īpašībām ietekmē arī krāsas toni. Tas nozīmē, ka pigments gūst dažādas vizuālās izpausmes atkarībā no tā mijiedarbības ar dažādām saistvielām.

Krāsai ir divas funkcijas – aizsargāt priekšmetus un būves no apkārtējās vides iedarbības un izdaiļot. Pasaulē pastāv divas materiālu un krāsu grupas – tradicionālās un mūsdienu. Tradicionālās krāsas, jau pēc nosaukuma, ir tās, kas tiek izmantotas ļoti ilgstoši, un kuras izgatavo pēc vecām tehnoloģijām uz dabīgo materiālu bāzes. Mūsdienu krāsas tiek izgatavotas pēc modernākajām tehnoloģijām, izmantojot lielākoties sintētiskos materiālus.

Tradicionālās krāsas

Līdz ar augošo interesi par ekoloģiju un kultūras mantojuma saglabāšanu ir augusi arī interese un pieredze par tradicionālo krāsu izgatavošanu un lietošanu. Īpaši aktuāla šo krāsu lietošana ir restaurācijā un tradicionālajā būvniecībā. Pie tradicionālajām krāsām pieder lineļļas krāsa, kokdarva (kas ir arī antiseptizējošs līdzeklis), t.s. zviedru (arī krievu, somu) krāsa, kaļķu krāsa, olu tempera dažādās variācijās un līmes krāsas. Nu centīsimies saprast, kādas tad ir šīs krāsas.

Visas tradicionālās krāsas ir atgriezeniskas. Tas nozīmē, ka jebkurā laikā tās var nomazgāt vai notīrīt ar viegliem paņēmieniem. Pilnīgi visas tradicionālās krāsas (pat kokdarva) ir ūdens tvaika caurlaidīgas. Šī īpašība ir ļoti svarīga, jo visi būvmateriāli, izņemot metālus, stiklu, cietos akmeņus satur ūdeni. Piemēram koksne ārējos apstākļos satur vismaz 15% ūdens, šis daudzums nepārtraukti mainās, atkarībā no temperatūras svārstībām, relatīvā gaisa mitruma un tiešiem nokrišņiem. Ūdens, kad nokļuvis koksnē, turpina savu ceļu kā tvaiks, kas, gaisam kļūstot sausākam, iztvaiko caur materiāla virsmu.

Tradicionālo krāsu saistvielas un pigmenti, nonākuši apkārtējā vidē, to nepiesārņo un mikroorganismu iespaidā spēj pilnībā sadalīties. Tradicionālajās krāsās saistvielām izmanto materiālus, kas dabā atjaunojas – lineļļa, kokdarva, rudzu milti, organiskās līmes u.c. Tādas tradicionālās krāsas kā lineļļa, kokdarva kalpo ilgāk nekā līdzīgi mūsdienu materiāli.

Lineļļas krāsa

Lineļļas krāsa ir pazīstama no 13.- 14.gadsimta, bet intensīvi pielietot to sāka 17.gadsimtā. 18.gs. – 19.gs. bija tās uzplaukuma laiks. Lineļļas krāsai pamatā ir karsēta lineļļa un pigments. Tās lieto koka un metāla virsmu krāsošanai. Katrai krāsai ir savi plusi un mīnusi.

+ Lineļļas krāsa ir nodilumizturīga. Tā labi iesūcas virsmā (kokā līdz pat 2mm) un salīdzinājumā ar citām krāsām, tai ir laba virsmas saistīšanās spēja. Par iemeslu tam kalpo saistvielu molekulu izmēri. Auksti spiestas lineļļas molekula salīdzinoši ar lateksa molekulu ir kā kniepadatas galviņa pret futbola bumbu. Tieši šī īpašība nodrošina krāsas saistīšanos ar pamatu. Krāsas patēriņš uz kvadrātmetru ir ļoti neliels – 200g – 250g, krāsojot divas reizes. Krāsa ir 6 reizes plānāka par jebkuru līdzvērtīgu mūsdienu produktu ar analogām virsmas aizsardzības spējām. Kvalitatīvi uzkrāsota lineļļas krāsa ārējiem darbiem kalpo vismaz 10 gadu. Pie labvēlīgākiem apstākļiem vēl ilgāk. Iekštelpās kalpošanas 250 gadu un to virsma ir estētiski pieņemama. Krāsa žūst oksidējoties ar skābekli gaisā un tai nezūd masa, bet pretēji, tā pieaug par 1%. Kamēr krāsa oksidējas, izveidojoties par polimēru, tā ir elastīga.

Bez ātrākas žūšanas līdzekļa (sikatīva) krāsa ilgi žūst – vairākas diennaktis, līdz virsmu var sākt lietot. Krāsas nav nopērkamas veikalos. Nav informācijas par to pielietošanu un iegādāšanos. Rūpīgi jāievēro gruntēšanas un krāsošanas tehnoloģija.

Kokdarva

Kokdarvu kā antiseptizējošu līdzekli lieto kopš viduslaikiem. Piejūras reģionā (Ventspilī, Liepājā) kokdarva ar pigmentu – parasti sarkanu vai melnu, lietota kā koka ēku fasāžu apdares materiāls no 17.gs. līdz pat 20.gs. sākumam. Darva tiek izgatavota no priežu saknēm un galotnēm. Tas ir gaišs, caurspīdīgs šķidrums. Lai iegūtu sedzošu toni darvai pievieno pigmentu.

+ Kokdarva vislabāk no visiem saistvielu materiāliem iesūcas virsmā. Tā ir ļoti elastīga. Dēļu, šindeļu jumtus jādarvo pēc ~5 gadiem. Uz fasādēm kalpo ļoti ilgi – 15 līdz 20 gadu.

Ilgi žūst. Pirms krāsošanas jāuzsilda. Nav nopērkama veikalos. Nav informācijas par to pielietošanu un iegādāšanos.

Zviedru krāsa

Zviedru krāsa lietota kā tēstu koka ēku fasāžu apdares materiāls no 17.gs. līdz 19.gs. sākumam, bet atsevišķos gadījumos līdz 20.gs. sākumam. Krāsa tiek izgatavota no rudzu miltu klīstera, ūdens, dzelzs vitriola, pigmenta un var pievienot arī koku sveķus un lineļļu.

+ Zviedru krāsas ir lētas, videi nekaitīgas, sedzošas ar matētu virsmu. Tās ir atšķaidāmas ar ūdeni un viegli krāsojamas. Zviedru krāsai, īpaši sarkanajai, ir garš kalpošanas laiks – ~50 gadi.

Nav nopērkama veikalos. Nav informācijas par to pielietošanu un iegādāšanos. Nedaudz smērē.

Kaļķu krāsa

Latvijā pazīstama kopš viduslaikiem. Pamatā ir kaļķūdens vai kaļķa piens un pigments. Kaļķis ir saistviela un pildviela. Viena no kaļķu krāsas visvairāk novērtētajām īpašībām ir tās dzīvīgā, nedaudz nevienmērīgā virsma.

+ Kaļķu krāsas ir lētas, videi nekaitīgas, sedzošas ar vienmērīgu, matētu virsmu. Pielietojamas iekšdarbiem un ārdarbiem. Mitruma caurlaidīgas.

Sagatavotā veidā nav nopērkama veikalos. Trūkst meistaru, kas prot krāsot un izgatavot šīs krāsas. Krāsa jūtīga klimatam pakļautās vietās – uz baznīcu torņiem. Tā nav piemērota virsmām, kas pakļautas lielai nodiluma slodzei. Nav informācijas par to pielietošanu un iegādāšanos. Nedaudz smērē.

Modernās mūsdienu krāsas

Visu mūsdienu krāsu galvenā priekšrocība ir to vieglā iegādāšanās un tonēšana. Modernās krāsas pēc nožūšanas kļūst ļoti cietas un neelastīgas attiecībā uz materiālu izmaiņām, ko diktē mitrums, temperatūras svārstības un materiāla novecošanās process. Šī iemesla dēļ krāsojumā rodas plaisas – papildus iespējas iekļūt ūdenim. Ja apdares materiāls ir tvaika necaurlaidīgs (kas gan nepasargā no ūdens iekļūšanas materiālā), kā vairums moderno krāsu, ūdens uzkrājas un rezultātā krāsas slānis atlobās. Mūsdienu krāsās galvenokārt izmanto sintētiskos materiālus, kas dabā nenoārdās. Mūsdienu krāsām ir īss kalpošanas laiks. Gandrīz visas mūsdienu krāsas ir neatgriezeniskas – notīrāmas tikai mehāniski.

Mūsdienu krāsās ir 40% -60% šķīdinātāja, kas izgaro. Tas nozīmē, ka nopērkot 1kg krāsas uz nokrāsojamās virsmas paliek tikai 400 – 600gr. Skandināvijā pircēju aizsardzības organizācijas ir panākušas, ka šo faktu raksta uz iepakojuma.

Mūsdienu krāsām tiek izmantoti sintētiskie organiskie pigmenti, kuriem ir sliktāka toņa noturība. Izgatavojot visas mūsdienu krāsas, ir viena pieeja – cik vien iespējams mazāk izmantot dārgos materiālus kā pigmentu, eļļu u.c. un cik vien iespējams vairāk likt pildvielu. Salīdzinot ar tradicionālām krāsām, tā ir kā doktordesa pret lauku paštaisīto desu.

Alkīda krāsa

Alkīda krāsas sāka izmantot 20.gs. 50. – 60.gados. Tās sastāv no atšķaidītiem alkīda sveķiem, pildvielas un pigmenta. Izmanto koka un metāla virsmu krāsošanai.

+ Viegli nopērkama, bieza, vidēji nodilumizturīga, salīdzinoši lēta. Vidēji ātri žūst. Viena no retajām atgriezeniskajām krāsām.

Mitruma necaurlaidīga – veido plēvi. Īss kalpošanas laiks – līdz 5 gadiem.

Akrila krāsa

Latvijā to intensīvi sāka izmantot 20.gs. beigās. Tās sastāv no akrila un ūdens ar dažādām piedevām. Izmanto koka virsmu krāsošanai.

+ Viegli nopērkama, plāna, vidēji nodilumizturīga, salīdzinoši lēta. Ļoti ātri žūst. Uzklājama ar pulverizatoru.

Mitruma necaurlaidīga – veido cietu plēvi. Īss kalpošanas laiks – līdz 5 gadiem.

Ūdens emulsija

Latvijā pazīstama kopš 20.gs. 60.gadiem, bet intensīvi to sāka izmantot 20.gs. beigās. Tā sastāv no atšķaidītas PVA līmes ar pildvielu, ūdeni un pigmentu. Izmanto iekštelpu apdarei.

+ Viegli nopērkama, plāna, nodilumizturīga, salīdzinoši lēta. Ļoti ātri žūst. Viegli uzklājama.

Mitruma necaurlaidīga – veido plēvi.

Silikāta krāsa

Latvijā pazīstama kopš 20.gs. 30.gadiem, bet intensīvi sāka izmantot 20.gs. 2.pusē. Tā ir izturīga, pilsētas ēkām domāta fasāžu krāsa ar labu noturību nelabvēlīgos apstākļos.

+ Viegli nopērkama, sedzoša, nodilumizturīga. Ātri žūst.

Neatgriezeniska, slikta toņu noturība, salīdzinot ar kaļķa krāsām, dārga.

Lineļļas ķite

Kā vēl vienu svarīgu materiālu jāpiemin lineļļas ķite, kas ir neatņemams materiāls galdniecības izstrādājumu restaurācijā un logu ķitēšanā. Ķites pamatā ir krīts un lineļļa. Līdz 20.gs. 50.gadiem to izgatavoja amatnieciski un rūpnieciski. 20.gs. beigās kvalitatīvu ķiti iegādāties nebija iespējams. Šobrīd lielākajos veikalos nopērkama Anglijā izgatavota lineļļas ķite «Vallance MULTI-PORPOSE linseed oil putty», kuras kvalitāte ir pārbaudīta.

Tas ir tikai neliels ieskats celtniecības materiālu klāstā – apdares materiālos. Turpmākajos rakstos centīsimies apskatīt arī pārējos materiālus – izolācijas, palīgmateriālus. Informācija par vēsturiskajām krāsām ir iegūstama: «Vides Vēstis» maijs/jūnijs 2002.; Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas informācijas centrā; mājas lapā http://www.raadvad.dk un zvanot Edgaram Raitumam pa tālruni 9180016. Viņš izgatavo daudzus no rakstā minētajiem tradicionālo krāsu veidiem.

 

Juris Zviedrāns, Edgars Raitums

 

krasas1   krasas2
Dažādu krāsu spēja iesūkties kokā. Kā redzams otrā attēlā, neviena modernā sintētiskā krāsa nespēj izsūkties pat cauri biezam papīram. Tikai lineļļas un lineļļas/darvas krāsa spēj saistīties ar krāsojamo materiālu.

  1. Tiksatropa jeb nepilošā alkīda krāsa
  2. Alkīda krāsa
  3. Sintētiskā eļļas krāsa dažādiem materiāliem
  4. Sintētiskā eļļas krāsa kokam
  5. Lineļļas krāsa
  6. Lineļļas/darvas krāsa
  7. Kontaktinformācija:
    Adrese: SIA “Raituma krāsas” darbnīca – Kuldīgā, Virkas ielā 11, LV-3301
    Tel.Nr.

Publicēts 2003.gada maijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *